A perzsa párduc (Panthera parduc saxicolor) a leopárdok legnagyobb termetű és legritkább alfaja, a hímek akár 70-80 kg-osak is lehetnek.
Természetes zsákmányállatai erősen megfogyatkoztak, így gyakran ejt el háziállatokat, ezért a helyi lakosok vadásznak rá, ráadásul testrészeit előszeretettel használják a tradicionális keleti gyógyászatban. Az orvvadászat mellett a populációk elszigetelődése és az ez okból kialakuló beltenyésztettség is veszélyeztető tényezők. Egyedszáma mindössze 1200-1700 körül mozog.
Az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (EAZA) - melynek a Nyíregyházi Állatpark is a tagja - rendkívül fontosnak tartja a védelmüket, s egy genetikailag olyan változatos populáció kialakítását, mely visszatelepítésre is alkalmas állományt képezhet. A Nyíregyházi Állatpark 2009-ben csatlakozott egy tenyészpárral a programhoz, s már több ízben volt szaporulat is. Utoljára 2014-ben született itt egy hím állat, s most, hogy az ivarérett lett, a faj koordinátora egy német nőstényt helyezett ki hozzá, tenyésztési céllal, míg az utód szüleit továbbhelyezték az Egyesült Arab Emírségekbe.
A karantén idő lejárta után a leendő tenyészpár egy új, tágas kifutóban fog megismerkedni egymással, s remélhetőleg jövőre már szaporulatról is beszámolhatunk.